Adds to 1.8T 2-Door FWD:
No additional major features.
| Air Conditioning |
Front air conditioning:
automatic climate control
·
Single front air conditioning zones
|
| Airbags |
Dual front airbags
·
Front side airbags
·
Side curtain airbags:
front,
rear
|
| Audio System |
Cassette
·
Single disc in-Dash CD
·
AM/FM radio
|
| Brakes |
ABS:
4-wheel
|
| Comfort Features |
Shift knob trim:
leather
·
Steering wheel trim:
leather
|
| Convenience Features |
Center console:
front console with storage
·
Cruise control
·
Multi-function remote:
trunk release,
keyless entry
·
Power steering
·
Steering wheel:
tilt and telescopic
|
| Instrumentation |
Clock
·
Tachometer
·
Trip odometer
|
| Lights |
Daytime running lights
|
| Mirrors |
Exterior mirrors:
power,
heated
|
| Seats |
Front seat type:
bucket
·
Rear seat folding:
split
·
Upholstery:
cloth
|
| Security |
Anti-theft alarm system
·
Power door locks
|
| Stability and Traction |
Stability control
·
Traction control
|
| Tires and Rims |
17 Inch Wheels
·
Wheel type:
aluminum alloy
|
| Wheels |
Wheel locks:
front and rear
|
| Windows |
Front wipers:
intermittent
·
Power windows
·
Rear defogger
·
Rear wiper:
intermittent
|
| PLY |
Luxury PKG |
$1,240 |
|
| PLB |
Leather PKG |
$800 |
|
| PTA |
Technology PKG |
$755 |
|
| PTU |
Onstar Telematics |
$699 |
|
| CDC |
Cargo Area Mounted 6-Disc CD Changer |
$499 |
|
| GSG |
(4) Splash Guards |
$150 |
|
| WW1 |
Cold Weather PKG |
$150 |
|
| R_ |
Cloth Seat Trim |
$0 |
|
| V_ |
Leather Seat Trim |
$0 |
|
Price
$22,945 MSRP
Body Style
Hatchback
Engine
2.8L 200 hp V6
Seating
5
Price
| MSRP | $22,945 |
| Invoice | $20,375 |
Transmission
6-Speed Manual
Safety
| Driver Airbag | Standard |
| Passenger Airbag | Standard |
| Front Side Airbags | Standard |
| Rear Side Airbags | -- |
| Curtain Airbags | Standard |
| ABS Brakes | Standard |
Amenities
| Sunroof/Moonroof | Optional |
| Air Conditioning | Standard |
| Leather Seats | Optional |
| Power Seats | Passenger: Standard |
| Power Windows | Standard |
| Power Door Locks | Standard |
| Navigation System | -- |
| Stereo | Radio, Cassette Player, CD Player |
Engine
2.8L 200 hp V6
| Torque |
195 lb-ft @ 3,200 RPM |
Dimensions
| Maximum Seating | 5 seats |
| Fuel Tank Volume | 14 gal |
| Front Legroom | 41.5 in |
| Back Legroom | 33.5 in |
| Wheelbase | 98.9 in |
| Length | 164.9 in |
| Width | 68.3 in |
| Height | 56.7 in |
Cargo and Towing
| Cargo Volume | 18 cu ft |
| Maximum Payload | 944 lbs |