Price
--
Body Style
Crossover
Seating
5
Price
Safety
| Driver Airbag | Standard |
| Passenger Airbag | Standard |
| Front Side Airbags | Standard |
| Rear Side Airbags | -- |
| Curtain Airbags | Standard |
| ABS Brakes | Standard |
Amenities
| Sunroof/Moonroof | -- |
| Air Conditioning | Standard |
| Leather Seats | -- |
| Power Seats | Driver: Standard |
| Power Windows | Standard |
| Power Door Locks | Standard |
| Navigation System | -- |
| Stereo | Radio |
Engines
Dimensions
| Maximum Seating | 5 seats |
| Fuel Tank Volume | 9.8 gal |
| Front Legroom | 41.5 in |
| Back Legroom | 39.8 in |
| Wheelbase | 107.1 in |
| Length | 174 in |
| Width | 71.8 in |
| Height | 60.8 in |
Cargo and Towing
| Cargo Volume | 19.4 cu ft |
| Maximum Payload | 1,161 lbs |