Adds to RWD:
No additional major features.
| Airbags |
Dual front airbags
·
Passenger airbag deactivation:
occupant sensing deactivation
|
| Drivetrain |
Axle ratio:
4.10
|
| Tires |
Type:
all season
|
Price
$37,395 MSRP
Body Style
Pickup Truck
Engine
6.0L 360 hp V8
6.0L 360 hp V8 Compressed Natural Gas
6.6L 397 hp V8 Diesel
Seating
6
Price
| MSRP | $37,395 |
| Invoice | $35,151 |
Transmission Options
6-Speed Automatic
6-Speed Automatic
6-Speed Automatic
Safety
| Driver Airbag | Standard |
| Passenger Airbag | Standard |
| Front Side Airbags | -- |
| Rear Side Airbags | -- |
| Curtain Airbags | -- |
| ABS Brakes | -- |
Amenities
| Sunroof/Moonroof | -- |
| Air Conditioning | -- |
| Leather Seats | -- |
| Power Windows | -- |
| Power Door Locks | -- |
| Navigation System | -- |
Engines
6.0L 360 hp V8
| Torque |
380 lb-ft @ 4,200 RPM |
6.0L 360 hp V8 Compressed Natural Gas
| Torque |
380 lb-ft @ 4,200 RPM |
6.6L 397 hp V8 Diesel
| Torque |
765 lb-ft @ 1,600 RPM |
Dimensions
| Maximum Seating | 6 seats |
| Fuel Tank Volume | 63.5 gal |
| Front Legroom | 45.3 in |
| Back Legroom | 40.9 in |
| Wheelbase | 171.5 in |
| Length | 263.5 in |
| Width | 89.1 in |
| Height | 77.8 in |
| Bed Length | -- |
| Bed Height | -- |
Cargo and Towing
| Cargo Volume | -- |
| Maximum Payload | 6,605 lbs |