Adds to Work Truck RWD:
No additional major features.
| Air Conditioning |
Front air conditioning
·
Single front air conditioning zones
|
| Airbags |
Dual front airbags
·
Passenger airbag deactivation:
occupant sensing deactivation
·
Front side curtain airbags
|
| Audio System |
AM/FM radio
|
| Brakes |
ABS:
4-wheel
·
Front brake diameter:
11.7
·
Front brake width:
1.1
·
Front brakes:
disc
·
Rear brake diameter:
11.6
·
Rear brake width:
1.8
·
Rear brakes:
drum
|
| Comfort Features |
Floor Mat Material:
vinyl/rubber
·
Floor Material:
carpet
·
Floor Mats:
front
·
Steering wheel trim:
leather
|
| Convenience Features |
Assist handle:
front
·
Center console:
front console with armrest and storage
·
Cruise control
·
Cupholders:
front
·
Power outlet(s):
two 12V
·
Power steering
·
Steering wheel:
tilt-adjustable
·
Storage:
door pockets
·
Vanity mirrors:
passenger
|
| Drivetrain |
Axle ratio:
3.73
·
Transfer Case:
electronic
|
| Engine |
Alternator:
125 amps
·
Battery:
maintenance-free,
590 CCA,
heavy duty
·
Battery saver
|
| Exterior Features |
Front bumper color:
chrome
|
| Headrests |
Number of front headrests:
2
|
| Instrumentation |
Fuel economy display:
MPG,
range
·
Multi-function display
·
Tachometer
·
Trip odometer
·
Warnings and reminders:
maintenance reminder,
low fuel level,
lamp failure,
low oil pressure,
coolant temperature warning
|
| Interior |
Chrome accents
|
| Lights |
Daytime running lights
·
Headlights:
Auto on/off
|
| Seatbelts |
Front center seatbelt:
lap belt
·
Front seatbelts:
3-point
|
| Seats |
Driver seat manual adjustments:
reclining
·
Front seat type:
40-60 split bench
·
Passenger seat manual adjustments:
reclining
·
Upholstery:
cloth
|
| Security |
Anti-theft alarm system
|
| Spare Tire |
Size:
full-size
|
| Stability and Traction |
Stability control
·
Traction control
|
| Suspension |
Front Spring Type:
torsion bars
·
Front Suspension Classification:
independent
·
Rear Spring Type:
leaf springs
·
Stabilizer bar(s):
front
|
| Telematics |
Satellite communications:
OnStar
|
| Tires |
Tire Pressure Monitoring System
·
Type:
all season
|
| Tires and Rims |
Wheel type:
aluminum alloy
|
| Towing and Hauling |
Tow hooks:
front
|
| Windows |
Front wipers:
intermittent
|
Price
$22,635 MSRP
Body Style
Pickup Truck
Engine
3.7L 242 hp I5
Seating
3
Price
| MSRP | $22,635 |
| Invoice | $21,616 |
Transmission
4-Speed Automatic
Safety
| Driver Airbag | Standard |
| Passenger Airbag | Standard |
| Front Side Airbags | -- |
| Rear Side Airbags | -- |
| Curtain Airbags | Standard |
| ABS Brakes | Standard |
Amenities
| Sunroof/Moonroof | -- |
| Air Conditioning | Standard |
| Leather Seats | -- |
| Power Windows | -- |
| Power Door Locks | Optional |
| Navigation System | -- |
| Stereo | Radio |
Engine
3.7L 242 hp I5
| Torque |
242 lb-ft @ 4,600 RPM |
Dimensions
| Maximum Seating | 3 seats |
| Fuel Tank Volume | 19 gal |
| Front Legroom | 44 in |
| Back Legroom | -- |
| Wheelbase | 126 in |
| Length | 207.1 in |
| Width | 67.6 in |
| Height | 67.9 in |
| Bed Length | -- |
| Bed Height | -- |
Cargo and Towing
| Cargo Volume | -- |
| Maximum Payload | 1,982 lbs |
| Maximum Towing Capacity | 4,000 lbs |