| Brakes |
Power
|
| Convenience Features |
Cargo cover
·
Power steering
|
| Instrumentation |
Clock
|
| Seats |
Front seat type:
bucket
·
Upholstery:
cloth
|
| Tires and Rims |
15 Inch Wheels
|
| Windows |
Tinted
|
Price
$13,432 MSRP
Body Style
Wagon
Engine
4.2L 110 hp I6
Seating
6
Price
Transmission
3-Speed Automatic
Safety
| Driver Airbag | -- |
| Passenger Airbag | -- |
| Front Side Airbags | -- |
| Rear Side Airbags | -- |
| Curtain Airbags | -- |
| ABS Brakes | -- |
Amenities
| Sunroof/Moonroof | -- |
| Air Conditioning | Optional |
| Leather Seats | -- |
| Power Seats | Driver: Optional Passenger: Optional |
| Power Windows | Optional |
| Power Door Locks | Optional |
| Navigation System | -- |
Engine
4.2L 110 hp I6
| Torque |
210 lb-ft @ 1,800 RPM |
Dimensions
| Maximum Seating | 6 seats |
| Fuel Tank Volume | -- |
| Front Legroom | 40 in |
| Back Legroom | 36 in |
| Wheelbase | 109.2 in |
| Length | 180 in |
| Width | 72 in |
| Height | 54 in |
Cargo and Towing