| Air Conditioning |
Front air conditioning
|
| Audio System |
Antenna Type:
power
·
Cassette
·
AM/FM radio
|
| Brakes |
Power
|
| Convenience Features |
Power steering
·
Steering wheel:
telescopic
|
| Driver Seat |
Power adjustments
|
| Exterior Features |
Ground Effects
|
| Headrests |
Front headrests:
adjustable
·
Number of front headrests:
2
|
| Instrumentation |
Tachometer
·
Trip odometer
|
| Lights |
Front fog lights
|
| Passenger Seat |
Power adjustments
|
| Seats |
Front seat type:
bucket
·
Upholstery:
leather
|
| Security |
Power door locks
|
| Tires and Rims |
14 Inch Wheels
·
Wheel type:
aluminum alloy
|
| Windows |
Front wipers:
intermittent
·
Power windows
·
Rear defogger
·
Tinted
|
Price
$36,113 MSRP
Body Style
Coupe
Engine
3.2L 174 hp I6
Seating
4
Price
Transmission Options
3-Speed Automatic
4-Speed Manual
Safety
| Driver Airbag | -- |
| Passenger Airbag | -- |
| Front Side Airbags | -- |
| Rear Side Airbags | -- |
| Curtain Airbags | -- |
| ABS Brakes | -- |
Amenities
| Sunroof/Moonroof | -- |
| Air Conditioning | Standard |
| Leather Seats | Standard |
| Power Seats | Driver: Standard Passenger: Standard |
| Power Windows | Standard |
| Power Door Locks | Standard |
| Navigation System | -- |
| Stereo | Radio, Cassette Player |
Engine
3.2L 174 hp I6
| Torque |
188 lb-ft @ 4,200 RPM |
Dimensions
| Maximum Seating | 4 seats |
| Fuel Tank Volume | 16 gal |
| Front Legroom | 41 in |
| Back Legroom | 29 in |
| Wheelbase | 103.4 in |
| Length | 193 in |
| Width | 67 in |
| Height | 53 in |
Cargo and Towing